Betonozás a házam előtt: avagy a véget nem érő építkezés krónikája
Ahogy reggel kiléptem a házból, rögtön feltűnt, hogy valami nem stimmel: a megszokott járda és út helyén egy kisebb tó terült el, körülötte pedig vidám munkások sürögtek-forogtak. Kiderült, hogy csőtörés volt, amit gyorsan megjavítottak – viszont a betonozás, ami ezt követte, valahogy sosem akar véget érni. Az elmúlt hetekben a parkolás művészete is új értelmet nyert számomra, hiszen a megszokott helyem már nem létezik. Az egész folyamat kezd olyan hosszú lenni, hogy már azon gondolkodom, vajon a közösképviselet tényleg szakembert hívott, vagy csak egy lelkes amatőr csapatot, akik most először láttak betont.
Most akkor mennyi ideig is tart egy betonozás? És miért húzódik ennyire? Ezek a kérdések az elmúlt napokban minden reggel felmerültek bennem, amikor a munkások vidám csevegése közepette próbáltam megtalálni az autóm.
Mennyi ideig tart egy betonozás?
Nos, a betonozás ideje több tényezőtől is függ. Először is, attól, hogy mekkora területet kell betonozni. Egy kisebb útszakasz, mint az enyém, általában egy-két nap alatt elkészül – legalábbis elméletben. Ehhez jön még a beton száradási ideje, ami ideális körülmények között 24-48 óra. De ha esik az eső, vagy hirtelen lehűl a levegő, akkor ez könnyen megduplázódhat. És persze ott vannak a nem várt bonyodalmak is, mint például egy eltévedt macska, aki éppen a frissen betonozott felületen dönt úgy, hogy sétálni támad kedve.
Miért húzódik el a betonozás?
Az elhúzódó betonozás oka lehet egyszerűen a lustaság – de persze nem szeretnék senkit megbántani. Sokszor inkább az időjárás a ludas, ami kiszámíthatatlanul belerondíthat a munkálatokba. Az is előfordulhat, hogy a csapat, aki dolgozik, több projekten is egyszerre dolgozik, és így néha napokra elfeledkeznek a szegény, feltúrt útról. És persze ott van az is, hogy talán valaki tényleg elfelejtette, hogy a betonozást időben be kellene fejezni, és most mindenki reménykedik, hogy senki sem veszi észre, hogy nincs kész.
Talán nem szakembert hívott a közösképviselet?
Bár a gondolat vicces, valószínűleg inkább arról van szó, hogy a szakemberek is emberek, és néha hibáznak. Lehet, hogy egy régi betonozási tervet követtek, ami nem igazán illeszkedik a jelenlegi helyzethez, vagy egyszerűen csak túl sok munka gyűlt össze, és nem tudnak lépést tartani a határidőkkel. Bárhogy is legyen, most már csak reménykedem, hogy hamarosan elkészül, és újra használhatom a megszokott parkolóhelyemet.
Miért érdemes türelmesnek lenni?
Mert a beton, ahogy mondani szokták, nem gyorsan köt, hanem biztosan. Ha mindent elkapkodnak, a végeredmény repedezett, gyenge minőségű lehet, amit hamarosan újra kell majd betonozni. Inkább várok még egy kicsit, és reménykedem, hogy a munkások végül is csak az alapos munkára törekednek.
Az egyetlen vigaszom most az, hogy ha egyszer elkészül, remélhetőleg hosszú ideig nem kell újra szembenéznem ezzel a kihívással. Addig is, marad a humor, a kerülőutak és a remény, hogy a beton egyszer tényleg megszárad.